مراحل ساخت گردنبند مروارید

مراحل ساخت گردنبند مروارید

گردنبند مروارید همیشه از محبوب‌ترین‌ها به‌شمار می‌رود. اما با گذشت زمان، نخی که باعث وصل شدن مرواریدها به هم می‌شود، دچار فرسودگی شده و در نهایت باعث پاره شدن آن می‌شود. و یا ممکن است شما دسته‌ای از مرواریدها را در گئشه ای از خانه داشته باشید که به طور کامل فراموش شده‌اند به راحتی با روش‌هایی که در ادامه برای شما عزیزان مطرح می‌کنیم می‌توانید یک گردنبند مروارید زیبا را برای خودتان از نو بسازید. در ادامه با گالری بدلباز همراه باشید.

مراحل ساخت گردنبند مروارید

آماده کردن نخ برای گردنبند مروارید

برای مرواریدهایتان یک نخ ضخیم و مناسب انتخاب کنید. مرواریدها دارای اشکال و اندازه‌های مختلف هستند، بنابراین شما باید نخ خود را متناسب با آن‌ها انتخاب کنید.

نخ ابریشم اولین چیزی است که به ذهن هر کس می‌رسد و یکی از انتخاب‌های سنتی برای مروارید به شمار می‌آید و دارای عرض‌های مختلف از نازک تا ضخیم است. اگر به نخ ابریشمی دسترسی ندارید، یک نخ نایلونی نیز به همان خوبی کار می کند وحتی  ممکن است طول عمر بیشتری نسبت به نخ ابریشمی داشته باشد.

مراحل ساخت گردنبند مروارید

نخ ابریشمی خود را اندازه بگیرید و از قیچی استفاده کنید.

ابریشم انتخاب سنتی است که در انواع گردنبند مروارید استفاده می‌شود. با توجه به اینکه ابریشم کشیده می‌شود، بهتر است نخ خود را به آرامی بکشید تا قبل از قیچی کردن آن طول مورد نظر خود را بدست آورید. این امر باعث می‌شود گردنبند شما به مرور زمان بیش از آنچه که قصد دارید کشیده نشود.

به طور کلی، طول گردنبند به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

  • 30.5 – 33 سانتی متر (12 – 13 اینچ): طول یقه. این گردنبند بدون نخ شل در وسط گردن قرار خواهد گرفت.
  • 35.6 – 38.1 سانتی متر (14 – 16 اینچ): طول چوکر. یک سبک کلاسیک که به راحتی گردن را محاصره می‌کند.
  • 43.2 – 48.3 سانتی متر (17 – 19 اینچ): طول گردنبند شاهزاده خانم. یکی از متداول ترین طول‌ها ، برای افتادن گردنبند مروارید تا گردن مناسب است.
  • 66 – 91.4 سانتی متر (26 – 36 اینچ): طول گردنبند اپرا. طول آویزان مروارید کمتر که تا جناغ شما آویزان خواهد شد.

برای فهمیدن اندازه مناسب برای نخ گردنبند مقاله نحوه اندازه گیری گردنبند را مطالعه کنید.

مراحل ساخت گردنبند مروارید

با استفاده از موم از نخ ابریشم خود محافظت کنید.

ابریشم یک فیبر انعطاف پذیر است، اما با گذشت زمان به وسیله چربی پوست شما، مواد شوینده و سایر عوامل محیطی باعث دچار فرسودگی می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق باید نخ خود را به موم آغشته کنید.

مقدار کمی موم را در کل طول نخ ابریشم مالش دهید، سپس پس از استفاده از موم، یک بار دیگر نخ ابریشم را کش دهید.

مراحل ساخت گردنبند مروارید

نخ خود را با دولا کردن تقویت کنید.

نخ ابریشم را از وسط تا کرده و به واسطه گره آن را به هم متصل کنید. این کار باعث افزایش مقاومت نخ شما می‌شود و باتوجه به کارهایی که در ادامه برای شما توضیح می‌دهیم باعث جلوه بهتر گردنبند شما نیز می‌شود.

مراحل ساخت گردنبند مروارید

برای جلوگیری از گم شدن، تمامی مرواریدهای خود را بر روی یک حوله قرار دهید.

مرواریدها به راحتی پراکنده و در گوشه و کنار منزل شما گم می‌شوند. باید مرواریدهای خود را از قبل بشمارید تا در صورت پراکنده شدن، تعداد کل آنها را بدانید. سپس حوله را پهن کنید و تمامی مرواریدها را به آرامی روی آن بریزید، حوله باعث می‌شود مهره‌های گردنبند مروارید شما در پرزهای حوله ثابت بمانند.

با استفاده از سوزن مرواریدهای خود را در کنار همدیگر رشته کنید.

با استفاده از سوزن مرواریدهای خود را در کنار همدیگر رشته کنید.

شما به راحتی با استفاده از یک سوزن که به راحتی از سوراخ‌های مرواریدهای شما رد شود می‌توانید تمامی مهره‌های مروارید خود را در کنار یکدیگر رشته کنید.

اگر مروارید خاصی دارید که می‌خواهید در مرکز گردنبند قرار بگیرد یا از طریق سایزهای مختلفی که دارید می‌خواهید به صورت الگویی استفاده کنید، به یاد داشته باشید که مرواریدهای شما به صورت معکوس قرار می‌گیرند، به طوری که اولین مرواریدهای نخ در انتهای نخ و آخرین مرواریدها در اول نخ به ترتیب قرار می‌گیرند.

ضخامت نخ خود را بر اساس مرواریدهای خود انتخاب کنید. برای انجام این‌کار ابتدا نخ مورد نظر را از طریق سوزن از مروارید رد کنید اگر فضای کافی برای نخ وجود داشت، از همان نخ برای گردنبند خود استفاده کنید، در غیر اینصورت از یک نخ باریکتر برای اینکار استفاده کنید.

مراحل ساخت گردنبند مروارید

قلاب گردنبند از دیگر مراحل ساخت گردنبند مروارید

در بازار قلاب‌های مختلفی موجود است اما یکی از پراستفاده ترین و کاربردی ترین نوع آن مانند نمونه‌ای است که در تصویر مشاهده می‌کنید. برای استفاده از این قلاب ابتدا قلاب را به شکل مورد نظر باز کرده و نخ را از داخل ان رد می‌کنیم. بعد از این مرحله با استفاده از یک گره در انتهای نخ مانع از رد شدن قلاب از نخ می‌شویم و قلاب را به ارامی می‌بندیم برای اینکار می‌توان از چسب نیز استفاده کرد.

گره نیز پشت قلاب می‌زنیم

بعد از انجام کارهای بالا یک گره نیز پشت قلاب می‌زنیم، اینکار باعث میشه که مرواریدهای شما از قلاب کمی فاصله بگیرند که نه تنها باعث زیباتر شدن گردنبند شما می‌شود بلکه مانع خراب شدن مروارید شما نیز می‌شود. مرواریدها اگر به سطح سختی مالیده شوند، به مرور زمان خراب می‌شوند. با گره زدن بین قلاب و مرواریدهای خود، طول عمر مروارید شما افزایش پیدا می یابد.

مراحل ساخت گردنبند مروارید

مرواریدهای خود را رشته کنید و بین آن گره بزنید.

سوزن نخ دار خود را بردارید و یکی یکی مرواریدهایتان را روی نخ ابریشم گردنبند خود ببندید. گره‌ها روش خوبی برای افزودن فاصله به مرواریدهای گردنبند شما هستند، اما اینها همچنین از ساییدگی مرواریدها به یکدیگر جلوگیری می‌کنند.

اگر تصمیم دارید از گره‌ها برای جا دادن مرواریدهایتان استفاده کنید، مطمئن باشید گره‌هایتان محکم بسته شده‌اند. شما باید بتوانید گره را محکم در برابر مروارید رشته ای قبلی بکشید و آن را با ناخن خود به سمت مروارید هدایت کنید.

برای دقت بیشتر هنگام گره زدن گردنبند مروارید خود، می‌توانید از موچین استفاده کنید.

قلاب را به انتهای گردنبند مروارید وصل کنید.

قلاب را به انتهای گردنبند مروارید وصل کنید.

ابتدا باید یک گره بعد از مروارید اخر بزنید و بعد از آن قلاب را رشته کنید و در نهایت یک گره دیگر داخل عمق قلاب بزنید به طوری که قلاب در بین دو گره ثابت بماند و در نهایت با استفاده از چسب قلاب خود را ببندید.

مراحل ساخت گردنبند مروارید

یک حلقه قفلی اضافه کنید تا گردنبند کامل شود. انبردست خود را بردارید و نوک های قلاب را به حالت باز خم کنید تا بتوانید از این طریق حلقه قفلی خود را وصل کنید. پس از اینکه حلقه در محل قرار گرفت، نوک های قلاب خود را بسته و مقدار کمی چسب را در جایی که انتهای نوک قلاب دوباره به خودش خم می شود بمالید تا از شل شدن آن جلوگیری کند. توجه داشته باشید در بعضی از قلاب‌ها بدلیل داشتن قفل نیازی به این مرحله ندارید.

2 دیدگاه برای “مراحل ساخت گردنبند مروارید

  1. رضوان گفته:

    یکی از جذاب ترین کارهایی که میشه انجام داد ساخت زیورآلات برای خودته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *