فلز مس در ساخت بدلیجات

فلز-مس-در-ساخت-بدلیجات

فلز مس، یکی از فلزات پرکاربرد در ساخت بدلیجات است. نقش زیورآلات در زیبا شدن استایل بر کسی پوشیده نیست. معمولا انواع مدل‌های لباس در زمان  کوتاهی در صنعت مد رواج دارد و پس از زمان کوتاهی محبوبیت سابق را ندارد. اما اکسسوری و زیورآلات با گذشت زمان، همچنان در صنعت مد می‌ماند و طرفداران خاص خود را دارد. همان‌طور که می‌دانید فلزات خاصیت‌های مختلفی دارند که باعث می‌شود از هر یک از فلزات در بخش‌های گوناگون مانند صنعت، ساخت زیورآلات، کشاورزی و غیره استفاده شود.

فلزات استفاده شده  در انواع زیورآلات و بدلیجات و جواهرات، به خاطر خواصی که دارند در این صنعت پرطرفدار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 فلز مس در بدلیجات یکی از برترین و ماندگارترین فلزاتی است که از دیرباز تاکنون استفاده می‌شود. اگز یک لباس ساده را به‌همراه یک گردنبند، گوشواره، دستبند و انگشتر مسی استفاده کنید استایل شما را زیباتر و جذاب‌تر می‌کند هرچند اگر آن را با یک لباس تکراری باشد. در ادامه با گالری بدلباز همراه باشید.

فلز-مس-چیست؟

فلز مس چیست؟

فلز مس یک ماده معدنی ضروری است که در زندگی گیاهان و بدن انسان یافت می‌شود و همچنین یک آلیاژ فلزی با رنگ قرمز مایل به نارنجی است.

قدمت استفاده از مس به بیش از 10000 سال می‌رسد. مس خالص، بسیار نرم و چکش‌خوار است و برای استفاده در جواهرات و مصارف دیگر با فلزات دیگر مانند برنج و برنز ترکیب می‌شود.

از آنجایی که 100% مس را می‌توان بدون از دست دادن کیفیت استخراج‌شده اولیه آن بازیافت کرد، این فلز سومین فلز بازیافتی است. بیش از 80 درصد مس استخراج شده از زمان کشف آن در هزاران سال پیش، هنوز در حال استفاده است. هنگامی که مس کدر می‌شود، رنگ سبز زیبایی پیدا می‌کند.

آیا-استفاده-از-فلز-مس-در-ساخت-بدلیجات-خوب-است

آیا استفاده از فلز مس در ساخت بدلیجات خوب است؟

به دلیل ویژگی‌هایی مانند دوام و رنگ منحصر به‌فرد قهوه‌ای مایل به قرمز، مس، فلزی عالی برای ساخت جواهرات است. اولین استفاده از مس در ساخت جواهرات به قرن هشتم قبل از میلاد بر می‌گردد. همچنین یک فلز عالی برای افزودن به سنگ‌های قیمتی دارای رنگ‌هایی مانند قرمز، آبی و سبز است.

تاریخچه-جواهرات-مسی-چیست

تاریخچه جواهرات مسی چیست؟

مس، قدیمی‌ترین سنگ معدن فلزی است. در اصل توسط انسان ماقبل تاریخ استخراج شده است، شواهد نشان می‌دهد که اولین کشف مس حدود 13000 سال پیش بوده است.

مصریان، اولین کسانی بودند که آلیاژهای فلزی را از مس و برنز (مس و قلع) و برنج (مس و روی) ساختند. این فلز در شکل طبیعی خود و همچنین برای استفاده به عنوان آلیاژ بسیار ارزشمند بود.

جواهرات مس مصر باستان

بین سالهای 3900 تا 2500 قبل از میلاد مس به یک ماده معدنی ارزشمند تبدیل شد. مقدار مس مورد استفاده یا در اختیار داشتن آن نشان‌دهنده جایگاه اجتماعی بالاتری است. در 2500 سال قبل از میلاد، مصریان از سازندگان جواهر برای تولید تاج و سرپوش استفاده می‌کردند.

بالاترین مقامات مصری بر تولید جواهرات نظارت داشتند. جواهر‌سازان از احترام بالایی برخوردار بودند. آنها به قدری مورد توجه بودند که تصاویری از جواهرات بر روی دیوارهای مقبره نقاشی می‌شد. در آن دوره افراد ثروتمند مصری از جواهرات و لباس‌های مسی استفاده می‌کردند ‌

فلز مس، در تمام بخش‌های زندگی مردم کاربرد داشت. به‌طور مثال در مراسم پزشکی، مذهبی و معنوی زندگی مصری‌ها مانند مومیایی کردن از مس استفاده می‌شد و در تهیه مومیایی از وسایل مسی و در هنگام خواندن کتاب مردگان از طلسم جواهرات مسی استفاده می‌شد.

جواهرات مس در آمریکای اولیه

استفاده از مس در آمریکا،  تقریباً همزمان با استخراج مس طبیعی توسط مصریان اتفاق افتاد. اولین اقلام مسی یافت شده در این منطقه مهره و گوشواره است.

سرخپوستان یا بومیان باستان آمریکا نیز برای زیورآلات ارزش و جایگاه بسیاری قائل بودند. این امر را می‌توان از جواهرات مسی که در حفاری‌های باستان‌شناسی یافت شده، متوجه شد.  بعدها بومیان آمریکا که پی به ارزش جواهرات بردند، دستبندهای مسی را با اروپایی‌ها معامله کردند.

در دهه 1930، فردی به نام فرانسیسکو رباجس شروع به تولید جواهرات مدرنیستی از مس جامد کرد. جواهرات ساخت او، توجه مردم را به خود جلب کرد.

در سال 1946، جری‌فلز شروع به ساخت جواهرات مسی Renoir-Matisse در طرح‌های هندسی و انتزاعی کرد.

در اواسط قرن بیستم، سفر به جنوب‌غربی افزایش یافت و با آن، علاقه بیشتری به جواهرات مسی سرخپوستان بومیان آمریکا افزایش یافت. قبایل، زیورآلات را اغلب با نمادهای سنتی می‌ساختند و به عنوان سوغاتی به مسافران می‌فروختند.

در دهه 1970، جذابیت جواهرات مس دوباره افزایش یافت. با ظهور مجدد باورهای درمانی باستانی در مورد خواص مس، موج جدیدی از تمایل به استفاده از زیورآلات مسی پدید آمد.

جبران-کمبود-مس-در-بدن-با-زیورآلات-مسی

جبران کمبود مس در بدن با زیورآلات مسی

کمبود مس در بدن، می‌تواند ناشی از رژیم غذایی فاقد مس باشد. بدن از مس برای سلامت استخوان، سیستم عصبی، مفاصل و سیستم گردش خون استفاده می‌کند. مکمل‌های خوراکی می‌توانند بدن را با مس غیرضروری پر کنند و در افرادی که قادر به متابولیسم این ماده معدنی نیستند، آسیب وارد کنند.

 بنابراین، برخی افراد استفاده از جواهرات مسی را به منظور جذب مقدار کمی مس از طریق پوست مفید می‌دانند. اکثر مردم این توانایی را دارند که به اندازه نیاز بدنشان مس جذب کنند‌.

فواید مس برای سلامتی چیست؟

افرادی که کمبود مس دارند ممکن است با استفاده از جواهرات مسی این کمبود را جبران کنند،  زیرا می‌توانند از طریق پوست جذب شوند. زیورآلات مسی راه خوبی برای دریافت مقدار کمی از موادمعدنی لازم است. خواص درمانی مس به شکل دستبند، گردنبند، انگشتر یا گوشواره، می‌تواند حداقل مقداری از این ماده معدنی را وارد بدن کند.

خواص کلی و معنوی مس چیست؟

به‌طور کلی، مس در طول تاریخ به‌عنوان فلز بدن مرتبط بوده و به‌عنوان فلزی برای بدن و روح انسان در نظر گرفته می‌شود. (نقره فلز روح و طلا فلز ذهن است.)

از نظر معنوی، مس نیز فلزی در نظر گرفته می‌شود که قادر به ذخیره خواص درمانی و خواص محافظتی است. به همین دلیل است که در زمان‌های قدیم برای طلسم از آن استفاده می‌شد. به‌خاطر داشته باشید که برای اهداف درمانی، مس نباید پوشش داده شود تا اجازه تماس مستقیم با پوست را بدهد.

آیا-زیورآلات-مسی-بادوام-هستند؟

آیا زیورآلات مسی بادوام هستند؟

مس یک فلز بسیار بادوام است و اغلب در محصولاتی مانند سیم ساختمان، لوله‌های آب و اتصالات لوله استفاده می‌شود. مس در زیورآلات، در صورتی که به‌درستی از آن مراقبت شود، زمان زیادی دوام می‌آورد. گاهی‌اوقات از مس به عنوان پایه جواهراتی استفاده می‌شود که روی آن فلز دیگری قرار دارد.

نحوه تمیز کردن زیورآلات مسی

گاهی‌اوقات، جواهرات مسی ممکن است سبز شود. این زمانی اتفاق می‌افتد که فلز با عرق بدن واکنش می‌دهد و به آن کلات مس می‌گویند. کلات‌ها به بدن جذب می‌شوند.

رنگ سبز روی پوست با آب و صابون از بین می‌رود و جلا دادن جواهرات مسی بسیار آسان است. به‌طور مثال لیمو و کچاپ هر دو برای تمیز کردن جواهرات مسی عالی هستند.

برای این‌کار باید زیورآلات از مس را در یک کاسه کوچک قرار دهید و با یک پاک‌کننده آن را تمیز کنید.  اجازه دهید بیش‌تر از 20 دقیقه ماده شوینده روی آن باشد.

 در صورت لزوم، از یک مسواک برای تمیز کردن شکاف‌های روی جواهرات استفاده کنید. از آب و صابون ملایم استفاده کنید تا پاک‌کننده اسیدی را از روی جواهرات بشویید و با یک پارچه نرم خشک کنید.

راهکارهای بیشتر برای نگهداری از زیورآلات

مس-و-خواص-درمانی

خصوصیات فلز مس

استفاده از زیورآلاتی که از مس ساخته شده است باعث جذب بهتر این فلز می‌شود و از آنجایی که انعطاف‌پذیری بالایی دارد برای ساخت انواع زیورآلات کاربرد دارد. در صورت استفاده درست و اصولی از آن می‌توانید به مدت طولانی‌ از این بدلیجات استفاده کنید.

  • مس خالص فلزی نرم و چکش‌خوار است. این فلز در هوای آزاد، رنگی متمایل به نارنجی دارد.
  • مس و طلا خصوصیات شیمیایی مشابه دارند و هر دو در گروه یازدهم جدول تناوبی هستند.
  • فلز مس پس از نقره بالاترین خاصیت هدایت الکتریکی را دارد.
  • می‌توانید ترکیبات مس را به شکل معدنی استخراج کنید.
  • برای از بین بردن میکروارگانیسم‌های محیطی استفاده می‌شود.
  • یکی از مواد ضروری برای آنزیم‌های بدن است.

مس و خواص درمانی

فلز مس، علاوه بر کاربرد آن در ساخت بدلیجات خواص درمانی زیادی دارد. یکی از خواص آن، خاصیت ضد‌میکروب بودن آن است.

همچنین این فلز، در بهبود فعالیت‌های مغزی نقش دارد و در صورت کمبود آن عملکرد مغز دچار مشکل می‌شود.

دیگر فایده مس برای بدن، تولید پلاسما است. مس هیچگونه آلرژی و حساسیتی ایجاد نمی‌کند.

مقاله حساسیت به فلزات و راه های درمان را از دست ندهید.

چگونه-جواهرات-مسی-را-براق-نگه-دارید؟

چگونه جواهرات مسی را براق نگه دارید؟

بهترین راه برای براق نگه‌داشتن زیورآلات مسی، استفاده از پارچه مخصوص جواهرات و استفاده منظم از آن برای از بین بردن رد یا اثر انگشت است.

چگونه از کدر شدن دستبندهای مسی جلوگیری کنیم؟

بیشتر جواهرات مسی و دستبندهای مسی ما با مس خالص ساخته شده و مهر و موم شده اند بنابراین نباید کدر شوند. آب گرم و صابون و یک حوله خشک تمیز تمام چیزی است که برای تمیز کردن دستبندهای مسی و عاری از کدر شدن آنها لازم است.

دستبندهای مسی و دیگر زیورآلات مسی می‌توانند اثری سبز رنگ روی پوست شما بگذارند که به دلیل جذب مس و فواید آن برای پوست شما است. این علامت را می‌توان با آب گرم صابون پاک کرد. اگر باردار هستید، مشکلات قلبی یا سلامتی دارید، لطفا از زیورآلات مسی استفاده نکنید.

آیا می‌توانید با زیورآلات مسی دوش بگیرید؟

خیر، دوش گرفتن با بدلیجات مسی برای شما ضرری ندارد، اما اگر بتوانید آن را بردارید و قبل از دوش گرفتن یا رفتن به استخر زیورآلات مسی را در بیاورید، باعث عمر بیشتر بدلیجات خود می‌شوید.

سخن پایانی

فلز مس یکی از بهترین فلزهایی است که از دیرباز استفاده‌‌های فراوانی داشت. از این فلز برای ساخت آثار هنری، سکه‌های قدیمی، انواع ظروف و غیره استفاده می‌شد. از نظر ارزشمندی چهارمین فلز ارزشمند دنیا پس از طلا، نقره، برنز است و رنگ آن متمایل به قرمز است. استفاده از این فلز مس در بدلیجات طرفداران بسیاری دارد و بسیاری از افراد به خاطر خواص درمانی و زیبایی آن از بدلیجات ساخته شده با مس استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *