همه‌چیز درباره نحوه براق کردن استیل

براق-کردن-استیل

بسیاری از اکسسوری‌های زیبا و جذاب، به مرور زمان زیبایی خود را از دست می‌دهند و دچار تغییر رنگ، سیاه‌شدگی یا کدر شدگی می‌شوند. در این مطلب قصد داریم به سوال پرتکرار «چگونه استیل را براق کنیم» پاسخ دهیم و به نحوه براق کردن استیل بپردازیم و راهکارهایی ساده برای جلا بخشیدن دوباره به بدلیجات استیل بیان کنیم.

نحوه-براق-کردن-استیل-در-خانه

نحوه براق کردن استیل در خانه

استفاده از زیورآلات بخشی از استایل افراد به شمار می‌آید. بسیاری از افراد، زیورآلات خود را با لباس‌ یا سایر اکسسوری‌های خود هماهنگ می‌کنند تا در نهایت ترکیب زیبایی بسازند. به همین دلیل در جعبه زیورآلات اکثر افراد، نمونه‌های مختلفی از زیورآلاتی با جنس‌های پرطرف‌دار مثل طلا، نقره، برنج و استیل به چشم می‌خورد.

در سال‌های اخیر، و هم‌زمان با افزایش چشمگیر در قیمت طلا، خرید طلا برای بسیاری از افراد دشوار شده، و به همین دلیل ترجیح می‌دهند تا به‌ کمک بدلیجات، زیبایی استایل خود را تکمیل کنند. اما باید به خاطر بسپاریم که هر‌چند گاهی این زیورآلات به زیبایی طلا هستند، دوام و استقامت آن‌ها در مواجهه با عوامل محیطی مانند طلا نیست.

عوامل محیطی که معمولاً موجب تغییر رنگ یا کدر شدگی بدلیجات استیل می‌شوند، عوامل دور از ذهنی نیستند. از اکسیژن موجود در هوا تا آب و مواد شیمیایی خانگی، هر‌کدام میزان متفاوتی از آسیب را برای زیورآلات به همراه دارند حتی برخی از عوامل محیطی مثل مواد شیمیایی، قدرت آسیب‌رسانی بالایی دارند و شاید به طلا نیز آسیب وارد کنند.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا پیش از بیان نحوه براق کردن استیل، استیل را بیشتر بشناسیم.

استیل-چیست

استیل چیست؟

نام استیل را زیاد شنیده‌اید. از سال‌ها پیش ظروف آشپزی و ابزارآلات آشپزخانه با فلز استیل شده‌اند و علاوه بر این عملکرد و مقاومت استیل به کاربرد آن در بسیاری از صنایع کمک کرده‌ است. اما واقعیت این است که استیل نام یک فلز نیست. استیل در واقع آلیاژی است که قسمت اصلی آن را آهن تشکیل داده و با افزودن کربن و کروم به استقامت بالایی دست یافته است. گاهی فلزات دیگری مثل نیکل، کروم و مولیبدن نیز به این ترکیب اضافه می‌شوند، اما افزودن نیکل ممکن است باعث بروز حساسیت‌های پوستی شود. اما با کدر یا سیاه شدن بدلیجات استیل باید به دنبال نحوه براق کردن استیل باشیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

نمونه کارهای بدلیجات استیل بدلباز را از دست ندهید.

راهنمای صفر تا صد نحوه براق کردن استیل

تا اینجا گفتیم که عوامل محیطی می‌توانند باعث تغییر رنگ و حتی سیاه شدن استیل شوند، اما حتی وقتی استیل کدر یا سیاه شود، می‌توانیم آن را به رنگ اولیه برگردانیم. در ادامه خواهید دید که نحوه براق کردن استیل چندان دشوار هم نیست.

براق-کردن-استیل-به-کمک-خمیر‌دندان

ساده‌ترین روش براق کردن استیل با آب و صابون

از دوران کودکی، شستشوی دست‌ها با آب و صابون روشی بود که برای تمیز کردن دست‌ها به کار می‌بردیم. در راهنمای براق کردن استیل هم به شما پیشنهاد می‌کنیم، پیش از سایر روش‌ها از همین روش استفاده کنید. تنها کافی است مقداری صابون را با آب گرم ترکیب کنید و سپس با دستمالی نرم ترکیب آب و صابون را روی سطح زیورآلات بکشید. اگر بدلیجات شما طرح و نقشی خاص دارد که حفره یا روزنه‌هایی روی سطح آن به وجود آورده است، باید  از مسواکی با فرچه نرم کمک بگیرید.

بعد از اینکه به کمک مسواک و ترکیب آب و صابون، کلیه سطوح و خلل و فرج زیورآلات را برس زدید نوبت به شستشو در آب ولرم می‌رسد. در پایان، برای تکمیل نحوه براق کردن استیل از یک دستمال نرم کمک بگیرید تا زیورآلات را به طور کامل خشک کنید.

آیا جوش شیرین برای براق کردن استیل مفید است؟

پاسخ به این سوال مثبت است. جوش شیرین از جمله موادی است که در انواع نظافت کاربرد دارد. این نحوه براق کردن استیل به دو شیوه انجام می‌گیرد. در روش اول، مقادیر یکسان آب و جوش شیرید را با هم ترکیب کنید و به کمک مسواک یا پارچه‌ای نرم، به قسمت‌های مختلف بدلیجات بکشید. علاوه بر این می‌توانید از مسواکی نرم هم کمک بگیرید تا کلیه قسمت‌های زیورآلات از جمله خلل و فرج را نظافت کنید. در پایان به‌دقت زیورآلات خود را با آب سرد آب‌کشی کنید.

دومین نحوه براق کردن استیل، علاوه بر آب و جوش شیرین مقدار کمی نمک و مایع ظرف‌شویی را نیز دربر می‌گیرد. در این روش باید همه این مواد را با هم ترکیب کنید و سپس روی استیل بکشید. اما دقت داشته باشید که این نحوه براق کردن استیل برای زیورآلاتی که سنگ دارند مناسب نیست چون احتمال می‌رود ماده شوینده به سنگ آسیب برساند. پس از پایان نظافت، قطعات را با آب بشویید و با دستمال نرم خشک کنید.

آیا با مواد اسیدی هم می‌توانیم استیل را براق کنیم؟

اگرچه نحوه براق کردن استیل معمولاً با تکیه بر مواد غیر اسیدی مثل صابون صورت می‌گیرد، دو ماده اسیدی وجود دارند که گاهی برای استیل نیز به‌ کار می‌روند. با این وجود توصیه می‌کنیم راهکارهای سوم و چهارم را بیشتر برای زیورآلاتی از جنس برنج به کار ببرید چرا که ممکن است به استیل آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کنند.

اولین راهکار استفاده از ترکیب روغن زیتون، سرکه و جوش شیرین است. اگرچه در این نحوه براق کردن استیل از سرکه استفاده می‌شود، وجود روغن زیتون مانع از آسیب رساندن به زیورآلات استیل خواهد شد.

یک شیوه دیگر برای براق کردن استیل به کمک ترکیب نمک، آرد ساده و سرکه انجام می‌شود. در این روش پس از ترکیب مواد، می‌بایست به کمک مسواک، سطح بدلیجات استیل را به طور کامل به این مواد آغشته کنیم و سپس به مدت دو ساعت به این مواد زمان بدهیم تا به‌مرور آلودگی‌های روی سطح استیل را از بین ببرد. در این نحوه براق کردن استیل، آرد مانع از آسیب دیدن زیورآلات خواهد شد.

نحوه براق کردن استیل با آب‌لیمو یا لیموی تازه از جمله شیوه‌هایی است که به کمک اسید، جرم و آلودگی‌های موجود روی سطح استیل را از بین می‌برد. به این منظور دستمالی نرم را به آب لیمو آغشته کنید و به‌سرعت روی سطح زیورآلات بکشید. اگر از لیموی تازه استفاده می‌کنید، لیمو را مستقیماً و خیلی سریع روی سطح بکشید. در هر دو حالت بلافاصله زیورآلات را با آب بشویید و با دستمال نرم خشک کنید.

براق-کردن-استیل-با-آب-و-صابون

نحوه براق کردن استیل به کمک خمیر‌دندان

خمیردندان از جمله مواد شوینده‌ای به شمار می‌آید که اگرچه قدرت پاک‌کنندگی بالایی دارد، آسیبی به مخاط حساس دهان وارد نمی‌کند. با در نظر گرفتن این نکته، شما می‌توانید به کمک یک مسواک همه سطوح بدلیجات را نظافت کنید و بلافاصله با آب شستشو دهید. فراموش نکنید که در پایان، حتماً زیورآلات استیل را به طور کامل خشک کنید.

آیا می‌توانیم استیل را با مواد شیمیایی هم براق کنیم؟

تا این بخش از این مقاله درباره نحوه براق کردن استیل به کمک مواد خانگی و در دسترس صحبت کردیم. به عبارت بهتر، توصیه ما برای براق کردن استیل، استفاده از مواد غیرشیمیایی است تا کم‌ترین آسیب به بدلیجات استیل وارد شود. بسیاری توصیه می‌کنند که از موادی با خاصیت اسیدی کم مثل سس کچاپ یا شامپو بچه برای براق کردن زیورآلات بهره ببریم. در این روش کافی است سطح زیورآلات را به این مواد آغشته کنید و سپس به کمک مسواک، تمام سطح زیورآلات را تمیز کنید.

نباید فراموش کنید که حتی در این دو حالت که مواد پیشنهادی چندان اسیدی نیستند هم باید بعد از تمیز کردن همه بخش‌ها، بدلیجات را با آب بشوییم و سپس با دستمال نرم خشک کنیم.

نحوه براق کردن بدلیجات با مایع تمیز‌کننده عینک، مانند روش بالا انجام می‌شود. اما باید با دقت به نوشته‌های روی بطری، مطمئن شوید که این شوینده، خاصیت خورندگی نداشته باشد.

حالا که با نحوه براق کردن استیل آشنا شدید، وقت آن رسیده تا به بیان عواملی بپردازیم که منجر به کدر شدن استیل می‌شوند. به این ترتیب با دور نگه‌داشتن بدلیجات از این عوامل، بدلیجات شما درخششی همیشگی خواهند داشت.

چه عواملی باعث از بین رفتن درخشش استیل می‌شوند

شاید شما هم عبارت «استیل رنگ ثابت» را از فروشنده‌های بدلیجات شنیده باشید و با اطمینان به این ادعا، خرید کرده باشید. اما واقعیت این است که استیل هم یک فلز است و مانند سایر فلزات نقاط قوت و ضعفی دارد. از جمله نقاط ضعف استیل می‌توان به تغییر رنگ تدریجی آن اشاره کرد. اما از سوی دیگر، استحکام استیل را در بسیاری از زیورآلات نمی‌بینیم که این از جمله نقاط قوت این فلز به‌ شمار می‌آید. در ادامه به عواملی می‌پردازیم که به تغییر رنگ استیل کمک می‌کنند تا ضمن اطلاع از نحوه براق کردن استیل، با نحوه براق نگه‌داشتن آن نیز آشنا شوید.

علت سیاه شدن استیل چیست

دلایل سیاه شدن استیل، عوامل محیطی و بسیار معمولی هستند که هر روز با آن‌ها سروکار داریم. به عبارت بهتر، مراقبت و نگهداری از بدلیجات استیل چندان دشوار نیست، تنها کافی است در حین استفاده از این بدلیجات مراقب باشید تا با مواد اطراف تماس پیدا نکنند. به فهرستی از این موارد در ادامه توجه کنید.

  • اکسیژن اولین عامل سیاه شدن استیل به شمار می‌آید چون این آلیاژ بر پایه آهن ساخته شده و طبیعی است که آهن پس از مدتی دچار تغییر رنگ شود.
  • آب دومین عامل کدر شدن و تغییر رنگ استیل به شمار می‌آید. برای جلوگیری از تغییر رنگ استیل بهتر است در حین شستشو، استحمام و شنا بدلیجات استیل را استفاده نکنید. دقت کنید که نحوه براق کردن استیل به شکلی باشد که پس از شستشو، بلافاصله آن را خشک کنید.
  • مواد آرایشی مانند عطر، ادوکلن و کرم‌های آرایش می‌توانند موجب تغییر رنگ استیل شوند. پس در حین استفاده از این مواد، زیورآلات استیل را خارج کنید.
  • عرق بدن به‌مرور باعث تغییر رنگ استیل خواهد شد. به همین دلیل در هنگام ورزش این زیورآلات را نپوشید و در صورت تعریق، آن‌ها را بلافاصله خشک کنید.
  • بدلیجات استیل را در کنار هم انباشته نکنید. بهتر است هر قطعه را در جعبه‌ای مجزا بگذارید و در کنار آن‌ها ساشه‌های رطوبت‌گیر یا قطعه‌ای گچ قرار دهید

شستشوی-زیورآلات

جمع‌بندی نحوه براق کردن استیل

در این مطلب به راهکارهای مؤثری پرداختیم که به براق کردن استیل کمک می‌کنند. هر یک از این روش‌ها باید با سرعت انجام شوند و بلافاصله پس از شستشوی زیورآلات آن‌ها را خشک کنیم. در پایان توصیه می‌‌کنیم برای خرید عمده بدلیجات ژوپینگ به نمایندگی رسمی ژوپینگ ایران مراجعه کنید و زیباترین نمونه‌های بدلیجات را به‌صورت عمده تهیه کنید.

3 دیدگاه برای “همه‌چیز درباره نحوه براق کردن استیل

  1. الناز گفته:

    خمیر دندان یکی از کاربردی ترین راهها بود ممنون از مقاله خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *