معرفی انواع مروارید در بدلیجات

معرفی-انواع-مروارید-در-بدلیجات

امروزه یکی از پرطرفدارترین اکسسوری‌ها برای افراد در سنین مختلف، بدلیجیاتی هستن که انواع مروارید توی ساختار اون‌ها به کار گرفته شده باشه. با توجه به اینکه برندهای مختلفی اقدام به تولید بدلیجات کردن، رقابت در عرصه ساخت افزایش یافته و به همین سبب، شاهد انواع زیورآلات بدلی با شباهت بالا به طلا هستیم.

از طرفی هم با توجه به استفاده از انواع مروارید در بدلیجات، تنوع بالایی برای افراد حاصل شده. به گونه‌ای که برای هر کدوم از اکسسوری‌ها، مرواریدها و یا سنگ‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیره که با درخشندگی‌ای که داره، می‌تونه سبب جذابیت هر چه بیشتر ست اکسسوری بشه.

به کارگیری مروارید از گذشته تا کنون، در اهداف زینتی صورا گرفته و به همین دلیل زیورآلات رو کلاسیک‌تر جلوه می‌ده. به همین دلیل امروزه حتی برای تولید بدلیجات هم، سعی در به کارگیری مروارید مصنوعی صورت گرفته تا درصد شباهت به انواع اصل و طلا، افزایش پیدا کنه. از این رو، در ادامه این مطلب، قصد داریم شما رو با انواع مروارید و ویژگی‌های هر کدوم آشنا کنیم.

انواع-مروارید

انواع مروارید

مروارید‌ها به سبب جذابیت و زیبایی‌ای که دارن، می‌تونن انواع مختلفی داشته باشن که هر کدوم بسته به خصوصیات نوع خودش، دارای تفاوت‌هایی با دیگر انواع هست. به طوری که فاکتورهای مختلفی به لحاظ نحوه تولید، مواد موجود در ساختار مروارید، قیمت و دیگر فاکتورهای مقایسه‌ای مطرح می‌شه‌. با این حال انواع مروارید در بدلیجات، شامل مروارید‌های شیشه‌ای هستن که در ادامه با اون‌ها آشنا خواهید شد.

مروارید-طبیعی

  • مروارید طبیعی

مروارید که همواره یادآورد دریا و صدف‌های دریایی بوده، در حالت کلی و در معنای اولیه خودش، یک محصول طبیعی هست که به سبب ارزش بالایی که داره، از قیمت به مراتب بالایی برخوردار هست. این مروارید در داخل صدف تشکیل می‌شه و انسان هیچ دخالتی در ساختار اون نداره. شاید نحوه تشکیل مروارید طبیعی برای شما هم جالب باشه!

در واقع درون دریا ذرات ریز و درشت مختلفی وجود دارن که می‌تونن به داخل صدف نفوذ پیدا کنن. زمانی که این اتفاق می‌افته، صدف‌ تلاش می‌کنه تا اون جسم خارجی رو از خودش بیرون کنه. در صورتی که موفق به اینکار نشه، ماده‌ای رو درون خودش ترشح می‌کنه که روی جسم خارجی رو بپوشونه. اینکار سبب می‌شه تا مروارید طبیعی به وجود بیاد.

با توجه به اینکه فرایند پوشش دهی جسم خارجی، به طور طبیعی صورت می‌گیره، پستی بلندی‌هایی رو می‌توان در سطح اون مشاهده کرد. به علاوه ماده ترشحی‌ای که صدف رو ایجاد می‌کنه، سبب ایجاد سطح صیقلی نشده‌ای می‌شه که در صورت خراشیدن اون، پودر به وجود میاد. به طوری که حتی برای تشخیص اصل بودن یک مروارید، از همین فاکتور خراشیدن و یا کشیدن دو مروارید روی هم، بهره گرفته می‌شه.

در حقیقت از اونجایی که این مروارید‌های طبیعی سطح ناهمواری دارن، هنگامی که اون‌ها رو روی هم می‌کشین، اصطکاکی احساس می‌کنین که به واسطه این ساختار روی مروارید، این اصحکاک پودری رو تولید می‌کنه که توی انواع مروارید‌های مصنوعی، نمی‌توان اون رو مشاهده کرد.

با توجه به اینکه مرواریدهای طبیعی از طریق اشیای خارجی تولید می‌شن، عموما از فرم مشخصی برخوردار نیستن. در واقع اغلب افراد مرواریدها رو با شکل گردشون می‌شناسن! این در حالیه که مرواریدهای طبیعی، حالت دفرمه دارن و از ساختار منظم به دور هستن. از این رو حتی اندازه این مرواریدها هم بسته به شیء خارجی و میزان ترشح داخلی صدف، متفاوت هست.

با توجه به اینکه مرواریدهای طبیعی به لحاظ ساختار و درخشندگی، دارای جذابیت به مراتب بالایی هستن، قیمت اون‌ها در مقایسه با دیگر انواع مروارید بالاتر هست. به همین دلیل تنها برای زیورآلات طلا از این دسته مرواریدها بهره گرفته می‌شه. در غیر این صورت، انواع مروارید در بدلیجات،  طبیعی نبوده و از مرواریدهای دست ساز هستن.

مقاله راهنمای ساخت گردنبند مروارید را از دست ندهید.

مروارید‌های طبیعی به خودیه خود دارای انواع مختلفی هستن که هر کدوم از این انواع، توی ناحیه به خصوص جغرافیایی قابل کشف هستن. مروارید مابه، مروارید کشی، مروارید آبی، مروارید آب ‌شیرین، مروارید اقیانوس آرام جنوبی، مروارید آکویا، مروارید تاهیتی و مروارید باروک، نمونه‌هایی از انواع مروارید طبیعی هستن که به لحاظ رنگ، نوع صدف و میزان فراوانی، از هم دیگه تمایز پیدا می‌کنن.

مروارید-پرورشی

  • مروارید پرورشی

علاوه بر اینکه مرواریدهای طبیعی توسط صدف تولید می‌شوند، انواع پرورشی هم وجود دارن که توی ساختار اون‌ها انسان تا حدودی دخالت داره. در حقیقت، برای اینکه مروارید به طور پرورشی تولید بشه، نیاز به شبیه سازی فرایند تولید مروارید طبیعی رو داره. به طوری که جسم خارجی، به واسطه افراد متخصص، در داخل صدف مرواریدی گذاشته می‌شه تا فرایند تولید صدف آغاز بشه.

با توجه به نحوه به وجود اومدن مروارید پرورشی، باید گفت که شباهت بسیاری بین مروارید طبیعی با انواع پرورشی قابل مشاهده هست‌. البته باید افزود که در رابطه به این مرواریدها، مسئله کیفیت به طرز پررنگ‌تری مطرح می‌شه. چرا که ممکنه توی برخی از این نوع مروارید‌ها، رنگ و ساختار به شکل بی‌کیفیتی نمایش پیدا کنه.

علت این موضوع هم کاملا پیداست. در واقع با توجه به اینکه شرایط مختلف می‌تونن روی روند پرورش مروارید تاثیر بذارن و یا حتی گاهی افراد کم تجربه در روند جایگذاری جسم خارجی دچار مشکل می‌شن، امکان بروز طیف کیفیتی برای مرواریدهای پرورشی به مراتب پررنگ‌‌تر هست.

در مورد قیمت و کاربرد مرواریدهای پرورشی باید گفت، با توجه به اینکه این مرواریدها ساختار طبیعی دارن، از قیمت بالایی برخوردار بوده و در انواع زیورآلات طلایی مورد استفاده قرار می‌گیرن. به طوری که امروزه بیشتر طلا‌ها، با استفاده از این نوع مروارید تزئین می‌شوند.

مروارید-مصنوعی

  • مروارید مصنوعی

با توجه به اینکه مروارید در معنای حقیقی خودش یک محصول طبیعی هست، مانند تمامی هدایای طبیعت، می‌تونه انواع مصنوعی و به عبارت دیگه، ساختگی هم داشته باشه. در نتیجه مروارید مصنوعی رو افراد با استفاده از ساختارهای ویژه‌ای تولید می‌کنن. در واقع مروارید مصنوعی که در کاربرد تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیره، هیچ نسبتی با صدف ندارد و کاملا دستی تولید می‌شه. این مروارید‌ها قالبا جنس شیشه‌ای دارن که روی اون‌ها با استفاده از یک لایه براق پوشونده شده.

از اونجایی که این دسته از مرواریدها کاملا مصنوعی و دست ساز هستن، هیچ پستی و بلندی‌ای روی سطح اون‌ها دیده نمی‌شه و سطح کاملا صاف و صیقلی‌ای دارن که به واسطه ماده شفافی، براق و درخشنده هست. البته باید گفت که این درخشش نمی‌تونه در حد درخشش و براقی مروارید طبیعی باشه. از طرفی هم با توجه به اینکه شیشه وزن بالایی داره، مرواریدهای مصنوعی، نسبت به انواع طبیعی و پرورشی، وزن بیشتری دارن. با توجه به اینکه فرایند تولید و مواد اولیه این مروارید‌ها بسیار ساده هست و از هیچ پیچیدگی‌ای برخوردار نیست، طبیعیه که قیمت پایین‌تری به نسبت دیگر انواع مروارید‌ها داشته باشه. از این رو، مروارید‌های مصنوعی و دست ساز برای تزئین بدلیجات، مورد استفاده قرار می‌گیرن.

با این وجود شاید فکر کنید که مروارید‌های بدلی و مصنوعی، نمی‌تونن دوام و ماندگاری چندانی داشته باشن! اما باید گفت که مواد به کار گرفته شده و ساختار این دسته از مروارید‌ها، عاملی برای ماندگاری اون‌ها هست و کیفیتشون به فاکتورهای مختلفی بستگی پیدا می‌کنه. از این رو، حتی با وجود قیمت پایین و مناسبی که برای مرواریدهای بدلی در مقایسه با انواع طبیعی و پرورشی مطرح می‌شه، کیفیت و دوام هم بخشی از خصوصیات مربوط به انواع مروارید‌ در بدلیجات هست تا به این وسیله، عمر اکسسوری‌های بدلی با ساختار مروارید، افزایش پیدا کنه.

تفاوت-مرواریدهای-طبیعی-و-پرورشی-با-انواع-مصنوعی

تفاوت مرواریدهای طبیعی و پرورشی با انواع مروارید مصنوعی چیست؟

حال که با چیستی و ویژگی‌های هر یک از انواع مرواریدهای طبیعی، پرورشی و مصنوعی آشنا شدین، زمان اون رسیده تا به فاکتورهای موثر در تفاوت این انواع بپردازیم.

-از اونجایی که مرواریدهای طبیعی و پرورشی به واسطه ترشحات داخلی صدف ایجاد می‌شن، قالبا سطح ناهمواری دارن که در صورت بررسی با ذره‌بین، پستی و بلدی‌هایی رو می‌تونین روی سطح اون‌ها مشاهده کنین. این در حالی هست که انواع مروارید در بدلیجات، دارای سطح کاملا صاف و صیقلی‌ هستن.

-همونطور که پیش‌تر در رابطه با مرواریدهای طبیعی و ویژگی‌های اون گفته شد‌، در صورتی که مرواریدهای طبیعی یا پرورشی رو روی هم بسابید، خواهید دید که اصطحکاکی به واسطه سطح ناهموار این نوع از مروارید‌ها به وجود میاد که به این سبب، پودر تولید می‌شه. در مقابل اگه دو مروارید مصنوعی رو روی هم بسابید، خبری از اصطکاک و یا تولید پودر نخواهد بود‌.

-درخشندگی فاکتور دیگه‌ای هست که در تمایز و تفاوت مروارید‌های طبیعی و پرورشی با انواع مصنوعی مطرح می‌شه. در واقع همونطور که انتظار می‌ره، مرواریدهای مصنوعی درخشش به مراتب کمتری در مقایسه با انواع طبیعی و پرورشی دارن.

-با توجه به اینکه ساختار مرواریدهای مصنوعی از شیشه هست، وزن بالایی نسبت به انواع مرواریدهای طبیعی و پرورشی دارن. البته اگه بخوایم وزن مرواریدهای طبیعی و پرورشی رو با هم مقایسه کنیم، باید بگیم که وزن مرواریدهای طبیعی عموما بیشتر از انواع پرورشی هست.

-در رابطه با نحوه استفاده هم کاملا پیداست که انواع مروارید در بدلیجات، مرواریدهای مصنوعی هستن و مرواریدهای طبیعی و پرورشی، در زیورآلات طلا مورد استفاده قرار می‌گیرن.

به طور کلی، انواع مروارید در بدلیجات، می‌تونه قیمت پایین و در عین‌ حال زیبایی رو به همراه داشته باشه‌. به همین دلیل توجه بسیاری از افراد رو به خودش جلب کرده.

در صورت تمایل برای خرید عمده بدلیجات با مشاورین بدلباز تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *