اکسسوری زنانه و مردانه چیست؟ ۱۰ اکسسوری پرطرف‌دار

اکسسوری-زنانه-و-مردانه

واژه اکسسوری از جمله کلماتی است که به‌تازگی در صنعت مد و پوشاک زیاد به گوش می‌خورد. این واژه در اصل یک کلمه انگلیسی و به معنی ملحقاتی است که به منظور تکمیل یا جذاب‌تر کردن استایل افراد استفاده می‌شود. اکسسوری‌ها برای افراد مختلف و در سنین گوناگون کاربرد دارند و امروزه اکسسوری زنانه و مردانه طرف‌دارهای زیادی پیدا کرده. در این مطلب قصد داریم به معرفی ۱۰ مورد برتر از اکسسوری زنانه و مردانه بپردازیم  و اهمیت استفاده از آن‌ها را بیان کنیم.

اکسسوری-زنانه-و-مردانه-چیست؟

اکسسوری زنانه و مردانه چیست؟

اکسسوری که در فارسی معمولاً لوازم جانبی ترجمه شده است، وسایل کوچکی هستند که شاید به تنهایی زیبایی چندانی نداشته باشند، اما با اضافه شدن آن‌‌ها به استایل شما، ظاهر جذاب‌تری پیدا می‌کنید. این قطعات معمولاً کوچک هستند و البته از این نکته نیز نباید بگذریم که برخی از اکسسوری‌ها مثل چترهای آفتابی اکسسوری‌های بزرگی به شمار می‌آیند.

تفاوت-اکسسوری-زنانه-و-مردانه

تفاوت اکسسوری زنانه و مردانه

در اغلب موارد اکسسوری‌ زنانه و مردانه یکسان نیست. به عبارت بهتر، اکسسوری‌هایی که برای خانم‌ها در نظر می‌گیریم، معمولا ظربف، نگین‌دار و دارای رنگبندی متنوع هستند؛ اما اکسسوری‌های مردانه، اغلب ساده هستند و در واقع استفاده از همین اکسسوری‌های ساده، جذابیت ویژه‌ای به استایل مردانه می‌دهد.

در یک نگاه کلی، اکسسوری‌ زنانه و مردانه در ظاهر، کمی متفاوت هستند اما فارغ از شکل ظاهری، بسیاری از آن‌ها بین زنان و مردان، مشترک هستند. در ادامه فهرستی از اکسسوری زنانه ومردانه را آورده‌ایم که این روزها در بین افراد طرف‌دارهای زیادی دارند.

اکسسوری‌های زنانه چیست؟

اگرچه این روزها استفاده از اکسسوری‌ها بین زنان و مردان رایج شده، تنوع در اکسسوری زنانه بیشتر به چشم‌ می‌خورد. از این میان، موارد زیر، بیشترین طرف‌دار را بین خانم‌ها دارند:

سرویس کامل یا نیم ست زیورآلات

عینک آفتابی

شال و روسری

کیف دستی

کیف پول

ساعت مچی

زیورآلات مو

چتر آفتابی

بعضی از مواردی که در این لیست آورده‌ایم، از جمله اکسسوری زنان و مردان هستند که با کمی تفاوت در ظرافت و ظاهر، بین هر دو گروه مشترک است و از این جمله می‌توانیم به عینک آفتابی، کیف پول و ساعت مچی اشاره کنیم.

سرویس کامل یا نیم‌ست

معمولاً خانم‌ها به سرویس یا نیم‌ست طلا علاقمند هستند. درسرویس‌های کامل علاوه بر گوشواره و گردنبند، معمولا‌ً دستبند هم قرار دارد و در عوض نیم‌ست‌ها، به همراه انگشتر فروخته می شوند. این اکسسوری‌ها هر یک به تنهایی برای مهمانی‌های غیررسمی مانند دورهمی‌های دوستانه مناسب هستند اما استفاده از نیم ست یا سرویس، بیشتر مناسب مهمانی‌و مراسم رسمی است.  بسیاری از افراد نیز، تنها به یکی از این اکسسوری‌ها بسنده می‌کنند. مثلا گردنبندی یا سنگ ماه تولد یا مروارید، یا فقط یک جفت گوشواره می‌پوشند.

عینک آفتابی

عینک‌های آفتابی زنانه در سال‌های اخیر نه فقط برای جذاب‌تر کردن استایل بلکه برای محافظت از چشم‌ها در مقابل آلودگی هوا نیز استفاده می‌شود. با در نظر گرفتن استفاده روزانه از عینک آفتابی، هماهنگی شکل عینک با فرم صورت شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. علاوه‌بر‌این، انتخاب رنگ قاب و شیشه عینک نیز مهم به شمار می‌آید چون باید مناسب رنگ پوست شما باشد.

شال و روسری

شال و روسری از جمله اکسسوری‌های مخصوص خانم‌ها در کشور ما است. انتخاب شال و روسری گاهی سخت به نظر می‌رسد چون علاوه بر رنگ باید به چند نکته دیگر نیز توجه کرد. مثلاً با توجه به رنگ لباسی که به تن دارید، مراسمی که قرار است در آن شرکت کنید و ابعادی که مناسب می‌دانید باید از بین طرح های شلوغ و خلوت و طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

کیف دستی

برای انتخاب کیف دستی معیارهای بیشتری وجود دارند تا استایل شما به اشتباه دستخوش خطای دید نشود. مهم‌ترین نکته برای انتخاب کیف مناسب، قد شماست. برای افرادی که نسبتاً قد بلندی دارند، انواع مختلف کیف دستی، یا حتی کوله‌پشتی، مناسب به نظر می‌رسد. اما برای افرادی که زیاد بلندقد نیستند، کیف‌های کوتاه توصیه می‌شوند. برای انتخاب این اکسسوری، همیشه به جنس و رنگ کیف هم دقت کنید.

کیف پول

یک اکسسوری‌ زنانه و مردانه که البته برای‌خانم‌ها تنوع بیشتری دارد، کیف پول است. در کیف‌ دستی‌های شلوغ و پر از وسایل گوناگون خانم‌ها، کیف پول واقعاً ضروری به‌نظر می‌رسد. کیف‌پول‌ها علاوه بر جای پول، برای نگهداری مدارکی مثل گواهینامه‌، کارت شناسایی، و حتی کارت‌های اعتباری هم مناسب هستند و به همین دلیل این اکسسوری زنانه و مردانه، طرف‌دارهای زیادی دارد.

ساعت مچی

این اکسسوری زنانه و مردانه، یکی از کاربردی‌ترین اکسسوری‌ها برای خانم‌ها و آقایان است. استفاده از ساعت مچی برای خیلی از افراد یک ضرورت به شمار می‌رود و به همین دلیل در بازار امروز، انواع مختلف دیجیتال و آنالوگ این اکسسوری زنانه و مردانه به چشم می‌خورد. برای بسیاری از افراد ساعت مچی با بند چرمی هم‌رنگ با کیف و کفش مهم است در حالیکه بسیاری دیگر، انواع صفحه‌های پوشیده از نگین، با بند استیل را می‌پسندند.

زیورآلات مو

زیورآلات مو تا چند سال پیش تنها مناسب خانم‌ها بودند اما این روزها یک اکسسوری زنانه و مردانه به شمار می‌رود. این روزها در مقایسه با گذشته، تنوع بیشتری را در این اکسسوری می‌بینیم. کلیپس‌ و گیره سر گاهی فقط برای بستن موها و گاهی جنبه تزئینی پیدا می‌کنند. علاوه بر این، توربان نیز، یکی از زیورآلات پرطرفدار مو است که معمولاً خانم‌ها در مراسم رسمی و برای موهای‌ بلند یا کوتاه می‌پوشند.

چتر آفتابی

این اکسسوری زنانه احتمالا شما را به یاد فیلم‌های قرن نوزدهم میلادی می‌اندازد. چترهای آفتابی، این روزها طرف‌دارهای چندانی ندارند و به نوعی «مد روز» محسوب نمی شوند. این اکسسوری گاهی در مراسم‌های رسمی یا دورهمی و عروسی‌هایی به کار می‌رود که در حوالی ظهر یا عصر، در فضای باز برگزار می‌شوند.

اکسسوری‌های-مردانه

اکسسوری‌های مردانه

بسیاری از اکسسوری‌هایی که در قسمت قبل معرفی شدند اکسسوری زنانه و مردانه هستند و برای هر دو گروه با کمی اختلاف در ظاهر کاربرد دارند. با این وجود، بعضی از اکسسوری‌ها تنها توسط آقایان استفاده می‌شوند و به جذابیت هر چه بیشتر استایل آن‌ها کمک می‌کند.  اکسسوری‌هایی که اکثر آقایان برای جذا‌ب‌تر به نظر رسیدن به کار می‌برند عبارت هستند از :

ساعت مچی

کلاه

کراوات، پاپیون و دستمال‌گردن

کمربند

دکمه سرآستین

دستبند

دستمال داخل جیب کت

عینک آفتابی

کیف دستی

استفاده از اکسسوری مردانه معمولاً برای آقایانی که در سنین بالای ۱۵ سال هستند و به مراسم های رسمی دعوت شده اند ضروری به نظر می‌رسد. در ادامه به بررسی هر یک از این اکسسوری‌ها به طور جداگانه خواهیم پرداخت.

ساعت مچی مردانه

ساعت‌های مچی در گروه اکسسوری زنانه و مردانه قرار می‌گیرند، چون هم خانم‌ها و هم آقایان از آن‌ها استفاده می کنند. اما ساعت‌های مچی چند سالی است که جای خود را به گوشی‌های تلفن همراه داده‌اند و افراد در اغلب موارد برای چک کردن زمان از این اکسسوری استفاده می‌کنند. با این وجود باید دقت داشته باشید که در بسیاری از موقعیت‌ها، استفاده از تلفن همراه به جای ساعت مچی، مناسب و حتی مؤدبانه نیست. مثلا در جلسه‌های کاری، ملاقات‌ها، مراسم عروسی، ساحل، بهتر است ساعت به همراه داشته باشید. علاوه بر این در بسیاری از موقعیت‌‌ها، استفاده از ساعت، نشان‌دهنده شیک‌پوشی فرد به شمار می‌آید.

با اینکه این اکسسوری بین خانم‌ها و آقایان مشترک است و این روزها، ساعت‌های دیجیتال تقریباً بدون هیچ تفاوتی برای خانم‌ها و آقایان به کار می‌رود، ساعت‌های عقربه‌ای مخصوص آقایان معمولا صفحه‌های بزرگ‌تری دارند.

کلاه

کلاه در فصل‌های سرد سال، اکسسوری زنانه و مردانه به شمار می‌آید، یعنی هم خانم‌ها و هم آقایان از این اکسسوری استفاده می‌کنند. اما در سایر فصل‌های سال، کلاه معمولا اکسسوری مردانه به شمار می‌آید و تنوع چندانی نیز ندارد. کاربردهای کلاه‌های لبه‌دار یا «شاپو» بیشتر در آقایان مسن به چشم می‌خورد، اما کلاه‌های نقاب‌دار که به کلا «کپ» یا کلاه «تنیس» نیز شهرت دارند را معمولاً افراد جوان و حتی نوجوان انتخاب می‌کنند.

کراوات، پاپیون و دستمال گردن

کراوات و پاپیون در کشور ما معمولاً در مناسبت‌های رسمی پوشیده می‌شوند و البته کراوات بسیار معمول‌تر از پاپیون است. پاپیون از جمله اکسسوری‌هایی است که آقایان بیشتر در مراسم عروسی می‌پوشند اما کراوات جنبه رسمی‌تر دارد و در ملاقات‌های کاری نیز پوشیده می‌شود.

دکمه سر‌آستین

شاید در اولین نگاه به دکمه‌های سر‌آستین به یاد مراسم عروسی و لبا‌س‌های داماد بیفتید. واقعیت این است که بیش از هر زمانم دیگری این اکسسوری در مراسم‌ رسمی و البته عروسی به چشم می‌خورد.

جنس دکمه‌های سرآستین، تنوع گسترده‌ای دارد تا جایی که گاهی از جنس استیل، مس، نقره و حتی طلا هستند. بهتر است بنا به میزان رسمی یا غیررسمی بودن مراسم، جنس دکمه سرآستین را انتخاب کنید. مثلاً اگر به مراسم عروسی دعوت شده‌اید، بهتر است از دکمه‌هایی از جنس فلز استفاده کنید و ترجیحاً دکمه‌هایی که طرح‌های غیررسمی مثل گره ابریشمی دارند را برای مراسم غیررسمی و دورهمی‌ها استفاده کنید.

دستبند

برخلاف دستبندهای زنانه، دستبندهای مردانه چندان تنوعی ندارند. بسیاری از آقایان علاقه‌مند به طرح‌های معمول و متعارفی مثل طرح کارتیه هستند و بسیاری دیگری (مخصوصاً نوجوانان) طرح‌های عجیب و متفاوت را می‌پسندند. از جمله دیگر طرح‌های پرطرف‌دار بین آقایان می‌توانیم به دستبندهای چرمی اشاره کنیم. معمولاً رنگ‌های تیره دستبندهای چرمی مورد استفاده آقایان است و نباید فراموش کنیم که این دستبندها تا حدی اکسسوری زنانه و مردانه به شمار می‌آیند. بعضی از آقایان نیز به دستبندهایی از جنس بدلیجات، مهره، یا بندهای چرمی بسنده می‌کنند.

 دستمال داخل جیب کت

این دستمال‌ها که «پوشت» هم نام دارند، تنها در مواقع رسمی استفاده می شوند و به همین دلیل بهتر است که رنگ پوشت با رنگ کت و شلوار و همچنین کراوات شما ست باشد. علاوه‌بر‌این، اگر پیراهنی طرح‌دار به تن‌ دارید، رنگ پوشت را خارج از رنگ‌ پیراهن و کراوات انتخاب نکنید.

برای تا کردن این دستمال، شیوه‌های مختلفی وجود دارد که از جمله ساده‌ترین آن‌ها، مدل مثلی یا سه‌گوش است. اما با کمی خلاقیت می‌توانید این دستمال را به شکل‌های مختلفی درآورید.

عینک آفتابی

این اکسسوری زنانه و مردانه، یکی از کاربردی‌ترین اکسسوری‌ها برای خانم‌ها و آقایان است و همان‌طور که اشاره کردیم، فارغ از تغییری که در استایل افراد ایجاد می‌کند، برای حفظ سلامتی چشم نیز ضروری هستند.

تفاوت این اکسسوری زنانه و مردانه، چندان زیاد نیست و تا حدودی بین هر دو گروه مشترک است. تنها تفاوتی که شاید در پاره‌ای از موارد به چشم بخورد، ظرافتی است که در بعضی مدل‌های عینک آفتابی زنانه به چشم می‌خورد.

 کیف دستی

کیف دستی نیز اکسسوری زنانه ومردانه به شمار می‌رود، اما اولین تصویری کخ از کیف دسی مردانه به ذهن شما می‌رسد، کیفی بزرگ، مستطیلی شکل و احتمالاً بدون بند  است که معمولا در دست حمل می‌شود.

سابق بر این، استفاده از کیف‌های سامسونت بین آقایان رواج داشت. این کیف‌ها بدنه‌ای محکم داشتند و برای باز شدن، لازم بود تا رمز قفل کیف را وارد کنید. اما این‌ روزها، کیف‌های سامسونت را کمتر می‌بینیم چرا که آن‌ها جای خود را به کیف‌های چرمی داده‌اند.

جمع‌بندی-اکسسوری-زنانه-و-مردانه

جمع‌بندی اکسسوری زنانه و مردانه

در این مقاله به بررسی اکسسوری زنانه و مردانه پرداختیم و چند مورد از اکسسوری‌هایی که برای هر دو گروه کاربرد دارد را به ترتیب بررسی کردیم. امروزه خانم‌ها و آقایان اکسسوری‌هایی را می‌پوشند که سابقاً تنها آقایان یا خانم‌ها استفاده می‌کردند. از سوی دیگر، بعضی از اکسسوری‌ها تنها در مراسم‌های رسمی به کار می‌روند. برای خرید بدلیجات و اکسسوری‌های تزئینی، از شما دعوت می‌کنیم از سایت بدلباز دیدن فرمایید.

2 دیدگاه برای “اکسسوری زنانه و مردانه چیست؟ ۱۰ اکسسوری پرطرف‌دار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *